Skip to content

708 Sand PlNeptune, NJ 07753

Built 1959

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block3505
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page46.1

Building Details

Building Class18
Description2S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,400
46%
Improvement Value:$336,700
54%
Total Assessment$619,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,198+14.1%
2024$8,058+5.5%
2023$7,636+12.5%
2022$6,788+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9406, Page 844Recorded4/13/2020

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 9025, Page 2599

Property Built

Built

Year Built: 1959