Skip to content

14 Harvard AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block3701
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-S-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
54%
Improvement Value:$208,300
46%
Total Assessment$449,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,781+16.0%
2024$6,707+33.9%
2023$5,010+2.0%
2022$4,912+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook 8406, Page 5919

Property Built

Built

Year Built: 1960