Skip to content

12 Columbia RdNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$206,000
Last Sale Date
Dec 19, 2012

Property Information

Block3705
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1SFV1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
51%
Improvement Value:$230,300
49%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,083+15.2%
2024$7,016+22.4%
2023$5,730+2.4%
2022$5,596+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 8987, Page 9622

Property Built

Built

Year Built: 1955