Skip to content

9 Cornell AveNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block3705
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page47.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-8/4/1.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,660
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,900
50%
Improvement Value:$244,500
50%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,671+13.9%
2024$7,610+20.9%
2023$6,292+2.9%
2022$6,115+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972