Skip to content

13 Worth RdNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 30, 1999

Property Information

Block3804
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page48.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/3/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,660
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,900
49%
Improvement Value:$248,400
51%
Total Assessment$491,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394+14.7%
2024$7,318+15.2%
2023$6,352+2.7%
2022$6,185+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5875, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1965