Skip to content

26 Lynn DrNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jul 13, 2000

Property Information

Block4002
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$312,500
66%
Improvement Value:$157,900
34%
Total Assessment$470,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,993+6.6%
2024$6,563+9.0%
2023$6,022-3.1%
2022$6,212+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5954, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1956