Skip to content

1115 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block404
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
59%
Improvement Value:$166,900
41%
Total Assessment$408,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+14.4%
2024$5,709+35.9%
2023$4,201+7.6%
2022$3,906+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 9590, Page 7774NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1934