Skip to content

407 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1935

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2016

Property Information

Block406
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,242
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,600
62%
Improvement Value:$143,100
38%
Total Assessment$376,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524+13.5%
2024$5,747+29.1%
2023$4,452+7.6%
2022$4,139+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 8492, Page 7998

Property Sale

SaleMulti
$203,000
DeedBook 4902, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1935