Skip to content

1209 08th AveNeptune, NJ 07753

Built 1933
Apartment

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 19, 2000

Property Information

Block406
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description4-1SF-15G
Dwellings7
ZoningR5
Sq Footage1,260
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$580,600
45%
Improvement Value:$716,600
55%
Total Assessment$1,297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,425+11.0%
2024$19,297+29.0%
2023$14,964+6.1%
2022$14,108+14.9%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5988, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1933