Skip to content

1105 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1951
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block414
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionTHE GRAND
Dwellings0
ZoningTV
Sq Footage1,440
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,200
58%
Improvement Value:$181,900
42%
Total Assessment$437,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,426+7.6%
2024$6,901+13.6%
2023$6,077+3.2%
2022$5,888-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 9145, Page 3322Recorded12/21/2015

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5246, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1951