Skip to content

1420 07th AveNeptune, NJ 07753

Built 1924

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block417
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage792
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,200
95%
Improvement Value:$14,800
5%
Total Assessment$279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+26.1%
2024$3,690+16.2%
2023$3,176+6.7%
2022$2,976-23.5%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9606, Page 2312Recorded7/21/2022

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 9353, Page 2545NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5464, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1924