Skip to content

19 Commons DriveNeptune, NJ 07753

Built 1993

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 6, 2022

Property Information

Block4201
Lot1
QualifierC019
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.5

Building Details

Building Class35
Description2S-AL-O-AG-1U
Dwellings1
ZoningCNR
Sq Footage1,609
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,900
51%
Improvement Value:$209,700
49%
Total Assessment$429,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,029+4.3%
2024$6,738+23.6%
2023$5,452+3.8%
2022$5,253+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9629, Page 5991Recorded1/4/2023

Property Sale

Sale
$229,900

From:

To:

Sq Ft1,609DeedBook 9194, Page 8612Recorded10/27/2016

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 8086, Page 7575

Property Built

Built

Year Built: 1993