Skip to content

3612 Highway 33Neptune, NJ 07753

Built 1953

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Aug 28, 2014

Property Information

Block4204
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,606
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,800
51%
Improvement Value:$257,100
49%
Total Assessment$524,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,451+4.6%
2024$7,125+22.3%
2023$5,823+23.7%
2022$4,706+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 9084, Page 6512

Property Built

Built

Year Built: 1953