Skip to content

213 Hemlock DrNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Dec 21, 1992

Property Information

Block4206
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,240
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
55%
Improvement Value:$231,800
45%
Total Assessment$511,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,254+4.3%
2024$6,955+12.5%
2023$6,185-2.7%
2022$6,356+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5190, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1954