Skip to content

304 Willow DrNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Aug 26, 2016

Property Information

Block4207
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.4

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,054
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
50%
Improvement Value:$281,300
50%
Total Assessment$561,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+3.4%
2024$8,418+4.5%
2023$8,055-1.0%
2022$8,133+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$323,000

From:

To:

Sq Ft2,054DeedBook 9185, Page 1510Recorded9/7/2016

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 9082, Page 1209

Property Built

Built

Year Built: 1958