Skip to content

706 Ridge AveNeptune, NJ 07753

Built 2023

Last Sale Price
$689,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block420
Lot4.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-AL-L-2AG-1U
Dwellings---
ZoningR-4
Sq Footage2,148
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
36%
Improvement Value:$456,100
64%
Total Assessment$712,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947+7.8%
2024$11,080+285.9%
2023$2,871
Property History

Property Sale

Sale
$689,000

From:

To:

Sq Ft2,148DeedBook 9655, Page 5100NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 9540, Page 1983Recorded9/1/2021