Skip to content

1100 06th AveNeptune, NJ 07753

Built 1946
Industrial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block421
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
DescriptionSANITARY SUPPLY
Dwellings0
ZoningTV
Sq Footage---
Acreage1.7

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$613,000
26%
Improvement Value:$1,719,300
74%
Total Assessment$2,332,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,953-1.5%
2024$40,563-13.5%
2023$46,890-0.2%
2022$47,001-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946