Skip to content

109 Elm DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$254,900
Last Sale Date
Sep 15, 2003

Property Information

Block4301
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-C-1U
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,803
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
58%
Improvement Value:$202,900
42%
Total Assessment$477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+4.0%
2024$7,016+12.9%
2023$6,212-2.7%
2022$6,382+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$254,900
DeedBook 8309, Page 4298

Property Built

Built

Year Built: 1952