Skip to content

16 Elm DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 30, 2020

Property Information

Block4303
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
58%
Improvement Value:$231,900
42%
Total Assessment$546,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,298+5.5%
2024$7,867-0.7%
2023$7,926-1.2%
2022$8,021+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 9027, Page 5301

Property Built

Built

Year Built: 1952