Skip to content

107 Willow DrNeptune, NJ 07753

Built 1952

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Aug 28, 1992

Property Information

Block4304
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,038
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,500
47%
Improvement Value:$323,000
53%
Total Assessment$605,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,631+3.6%
2024$8,333+9.4%
2023$7,617-1.3%
2022$7,718+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5197, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1952