Skip to content

110 Hemlock DrNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block4308
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$345,500
68%
Improvement Value:$166,100
32%
Total Assessment$511,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,055+8.7%
2024$6,491+6.1%
2023$6,117-3.0%
2022$6,310+0.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft952DeedBook 9484, Page 8647Recorded2/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955