Skip to content

16 Crest DrNeptune, NJ 07753

Built 1996

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 12, 1996

Property Information

Block4401
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description2SALG 8/4/2.5
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,828
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$295,600
50%
Improvement Value:$292,100
50%
Total Assessment$587,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+4.5%
2024$8,683+2.6%
2023$8,463+2.7%
2022$8,237+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5536, Page 786

Property Built

Built

Year Built: 1996