Skip to content

8 Crest DrNeptune, NJ 07753

Built 1989

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block4401
Lot33
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description2SF-7/4/2
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,782
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$311,200
53%
Improvement Value:$274,600
47%
Total Assessment$585,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,984+4.8%
2024$8,573+15.9%
2023$7,399+2.4%
2022$7,224+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9604, Page 84Recorded7/7/2022

Property Sale

Sale
$125,777

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 9353, Page 140NU CodeUndivided interest (8)Recorded6/14/2019

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 5450, Page 871

Property Built

Built

Year Built: 1989