Skip to content

110 Olive StNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2007

Property Information

Block4404
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,845
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
52%
Improvement Value:$255,900
48%
Total Assessment$535,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,601+4.0%
2024$7,305-0.4%
2023$7,334+2.3%
2022$7,167+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954