Skip to content

403 N Riverside DrNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4706
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class45
Description1.5S-AL-O-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,029
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,600
61%
Improvement Value:$179,300
39%
Total Assessment$454,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,508+23.5%
2024$6,888+6.5%
2023$6,468+4.4%
2022$6,195+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1932