Skip to content

122 Smock AveNeptune, NJ 07753

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 18, 2013

Property Information

Block4709
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,100
64%
Improvement Value:$219,400
36%
Total Assessment$602,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,245+10.3%
2024$8,383+5.4%
2023$7,951+4.0%
2022$7,648+3.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950