Skip to content

309 Robbins RoadNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block4711
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
58%
Improvement Value:$250,600
42%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,814+9.2%
2024$8,987+7.4%
2023$8,370+4.3%
2022$8,027+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 8483, Page 8601

Property Built

Built

Year Built: 1960