Skip to content

305 Durand RdNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block4714
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
47%
Improvement Value:$340,700
53%
Total Assessment$641,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,145+7.9%
2024$9,402+10.5%
2023$8,511+4.5%
2022$8,146+4.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962