Skip to content

202 Robbins RoadNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$132,400
Last Sale Date
Jan 28, 1994

Property Information

Block4809
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SFAL
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,624
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
60%
Improvement Value:$227,600
40%
Total Assessment$575,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,419+9.7%
2024$8,589+2.8%
2023$8,353+4.3%
2022$8,010+3.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$132,400
DeedBook 5307, Page 305

Property Built

Built

Year Built: 1955