Skip to content

228 Schock AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 6, 2009

Property Information

Block4901
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,521
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
57%
Improvement Value:$261,700
43%
Total Assessment$609,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,335+9.8%
2024$8,504+2.5%
2023$8,296+4.3%
2022$7,955+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955