Skip to content

218 Schock AveNeptune, NJ 07753

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 11, 2022

Property Information

Block4901
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
58%
Improvement Value:$217,500
42%
Total Assessment$517,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,335+10.0%
2024$7,580+6.5%
2023$7,119+4.3%
2022$6,822+3.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 8676, Page 5518

Property Built

Built

Year Built: 1962