Skip to content

214 Schock AveNeptune, NJ 07753

Built 1967

Last Sale Price
$80,533
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block4901
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SCBS2G 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
56%
Improvement Value:$273,100
44%
Total Assessment$620,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,201+3.6%
2024$9,843+15.3%
2023$8,537+4.3%
2022$8,186+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$80,533
DeedBook 8933, Page 6170

Property Built

Built

Year Built: 1967