Skip to content

209 Ivins RoadNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block4906
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
62%
Improvement Value:$215,700
38%
Total Assessment$563,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,216+5.7%
2024$8,718+3.0%
2023$8,463+4.3%
2022$8,114+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987