Skip to content

1 May PlNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 15, 2009

Property Information

Block4908
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,600
62%
Improvement Value:$216,500
38%
Total Assessment$568,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,622+9.5%
2024$8,788+7.7%
2023$8,160+4.2%
2022$7,830+3.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 8774, Page 8129

Property Built

Built

Year Built: 1968