Skip to content

229 Pittenger PlNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2008

Property Information

Block4914
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description2.5S-AL-L-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,891
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,900
47%
Improvement Value:$534,300
53%
Total Assessment$1,013,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,712+23.0%
2024$13,585+1.8%
2023$13,350+4.3%
2022$12,803+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940