Skip to content

139 Hillside DrNeptune, NJ 07753

Built 1972

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block4915
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.4

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
54%
Improvement Value:$296,300
46%
Total Assessment$644,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,266+8.7%
2024$9,444+11.3%
2023$8,484+4.3%
2022$8,135+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972