Skip to content

426 Moore RoadNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Oct 13, 2006

Property Information

Block5005
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
63%
Improvement Value:$204,600
37%
Total Assessment$552,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,489+10.9%
2024$7,654+4.6%
2023$7,319+4.1%
2022$7,030+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8602, Page 3908

Property Built

Built

Year Built: 1958