Skip to content

416 Helen TerrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5008
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
57%
Improvement Value:$229,900
43%
Total Assessment$530,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,515+9.7%
2024$7,760+6.3%
2023$7,300+4.4%
2022$6,994+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960