Skip to content

308 Helen TerrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block5009
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1SAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,278
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
59%
Improvement Value:$225,600
41%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,531+10.2%
2024$7,741+3.9%
2023$7,450+4.2%
2022$7,150+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8667, Page 6235

Property Built

Built

Year Built: 1960