Skip to content

435 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$321,000
Last Sale Date
Oct 31, 2018

Property Information

Block5103
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,700
62%
Improvement Value:$233,100
38%
Total Assessment$620,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,972+8.9%
2024$9,160+8.4%
2023$8,452+22.1%
2022$6,924-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$321,000

From:

To:

Sq Ft1,680DeedBook 9319, Page 6283Recorded11/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1955