Skip to content

500 Woodmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1956

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Sep 27, 2002

Property Information

Block5104
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page44.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,641
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,400
63%
Improvement Value:$231,000
37%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,979+9.0%
2024$9,158+7.8%
2023$8,496+18.3%
2022$7,180-9.6%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 8152, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1956