Skip to content

1311 11th AveNeptune, NJ 07753

Built 2000

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 19, 2000

Property Information

Block515
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-BIG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
49%
Improvement Value:$268,000
51%
Total Assessment$524,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,871+11.2%
2024$7,981+24.7%
2023$6,398+4.9%
2022$6,098+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 5946, Page 865NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/21/2000

Property Built

Built

Year Built: 2000