Skip to content

1248 Corlies AveNeptune, NJ 07753

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block516
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings0
ZoningC-6
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,700
83%
Improvement Value:$41,100
17%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,064+7.6%
2024$3,776+29.9%
2023$2,907+7.2%
2022$2,711-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9524, Page 660NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/30/2021