Skip to content

1 Cliffwood DrNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$342,450
Last Sale Date
Mar 23, 2006

Property Information

Block5202
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,494
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
64%
Improvement Value:$166,700
36%
Total Assessment$467,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,188+9.0%
2024$7,513+10.9%
2023$6,774+10.4%
2022$6,134-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$342,450
DeedBook 8552, Page 6740

Property Built

Built

Year Built: 1960