Skip to content

341 Prospect AveNeptune, NJ 07753

Built 1955

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Nov 15, 1995

Property Information

Block5205
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,620
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,700
62%
Improvement Value:$239,300
38%
Total Assessment$627,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,081+8.7%
2024$9,270+2.5%
2023$9,046+16.9%
2022$7,739-8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 5460, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1955