Skip to content

7 Cedar PlNeptune, NJ 07753

Built 1970

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block5208
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,400
62%
Improvement Value:$218,300
38%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,487+8.7%
2024$8,727+1.5%
2023$8,598+14.5%
2022$7,510-6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft1,890DeedBook 9664, Page 8634Recorded10/24/2023

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 8562, Page 6048

Property Built

Built

Year Built: 1970