Skip to content

1 Dykeman PlNeptune, NJ 07753

Built 1995

Last Sale Date
Dec 15, 1993

Property Information

Block5213
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2SSG
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage3,297
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$841,600
64%
Improvement Value:$467,100
36%
Total Assessment$1,308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,088+5.5%
2024$17,152+9.5%
2023$15,659+6.0%
2022$14,775+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5289, Page 861