Skip to content

206 Lakewood RdNeptune, NJ 07753

Built 1966

Last Sale Price
$466,100
Last Sale Date
Jan 6, 2023

Property Information

Block5309
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,012
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$323,100
61%
Improvement Value:$206,100
39%
Total Assessment$529,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,522+23.7%
2024$7,699+7.2%
2023$7,180+12.6%
2022$6,375-4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$466,100

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 9631, Page 2114Recorded1/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 1966