Skip to content

213 Hillcrest AveNeptune, NJ 07753

Built 1988

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 28, 2018

Property Information

Block5314
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$313,000
54%
Improvement Value:$269,000
46%
Total Assessment$582,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,727+7.3%
2024$9,066+13.1%
2023$8,019+13.4%
2022$7,074-5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988