Skip to content

28 Tremont DriveNeptune, NJ 07753

Built 2008

Last Sale Price
$589,000
Last Sale Date
Mar 31, 2020

Property Information

Block5408
Lot8.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$395,300
43%
Improvement Value:$524,200
57%
Total Assessment$919,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,132+4.7%
2024$14,448+3.3%
2023$13,988-2.9%
2022$14,405+25.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$589,000

From:

To:

Sq Ft3,220DeedBook 9407, Page 9240Recorded4/17/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5946, Page 838